Σε επαφές με το υπουργείο Δικαιοσύνης για τη χρηματοδότηση και εγκατάσταση θερμικών καμερών στην είσοδο του Δικαστικού Μεγάρου για την ασφαλή λειτουργία του, βρίσκονται οι Δικαστικές Αρχές της Θεσσαλονίκης.
Σήμερα πραγματοποιήθηκε παρουσίαση συστήματος «θερμικής πύλης» από υπαλλήλους εταιρίας μέσω της οποίας θα γίνεται έλεγχος της θερμοκρασίας των εισερχομένων στο Δικαστικό Μέγαρο και ελήφθη οικονομική προσφορά για το κόστος εγκατάστασης
Σύμφωνα με όσα έγιναν γνωστά, το σύστημα θερμομέτρησης που παρουσιάστηκε υποστηρίζει καταγραφή εικόνας με ειδικό λογισμικό διαχείρισης, ενώ διαθέτει κάμερες και αισθητήρες που μετρούν τις θερμοκρασίες των εισερχομένων. Όπως τονίστηκε κατά την επίδειξη, υπάρχει δυνατότητα πολλαπλών, εξ αποστάσεως, μετρήσεων (από 1,5 έως 5 μέτρα), εντός δευτερολέπτου, με μέγιστη απόκλιση 0,3- 0,5 βαθμών Κελσίου. Ανάλογα συστήματα συναντά κανείς σε αεροδρόμια, λιμάνια, σιδηροδρομικούς σταθμούς, δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις και υπηρεσίες κ.ά. Ήδη από την περασμένη εβδομάδα εθελοντές του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού διενεργούν θερμομετρήσεις με φορητά θερμόμετρα στην κεντρική πύλη των Δικαστηρίων. Με σχετική απόφαση έχει καταστεί υποχρεωτική η προστατευτική μάσκα για όσους εισέρχονται στο κτίριο και τηρούνται απαρέγκλιτα οι αποστάσεις, 1,5 με 2 μέτρα, μεταξύ των φυσικών προσώπων.
Νεκρά ένα μωρό και ένα 12χρονο κοριτσάκι στο τροχαίο με τη νταλίκα που σκόρπισε τον θάνατο – Συνέθλιψε 3 ΙΧ
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς την τραγωδία που σημειώθηκε στην εθνική οδό Πύργου – Κυπαρισσίας το μεσημέρι της Παρασκευής, όταν μια νταλίκα...