Στη συμβολή των οδών Ιουστινιανού και Καλλιδρομίου στα Εξάρχεια έγιναν τα αποκαλυπτήρια του γλυπτού στη μνήμη της Αρλέτας, που έφυγε από τη ζωή τον Αύγουστο του 2017.
Το αίτημα στο δήμο Αθηναίων για την τοποθέτηση του γλυπτού, που φέρει την επιγραφή “Πατρίδα μας τα Εξάρχεια” όπως συνήθιζε να λέει η αείμνηστη τραγουδοποιός, Φιλοτεχνήθηκε από τον φίλο και συμφοιτητή της Αρλέτας στη Σχολή Καλών Τεχνών Κυριάκο Ρόκο και με έξοδα της στενής της φίλης Άννας Σταματοπούλου τοποθετήθηκε στην μικρή πλατεία απέναντι από το πατρικό της.
Στη μικρή εκδήλωσης μνήμης, μίλησε για την Αρλέτα ο μουσικοκριτικός και παραγωγός Γιώργος Τσάμπρας, ενώ τραγούδησαν σπουδαίοι καλλιτέχνες όπως ο Χρήστος Θηβαίος και ο Γιώργης Χριστοδούλου.
Νεκρά ένα μωρό και ένα 12χρονο κοριτσάκι στο τροχαίο με τη νταλίκα που σκόρπισε τον θάνατο – Συνέθλιψε 3 ΙΧ
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς την τραγωδία που σημειώθηκε στην εθνική οδό Πύργου – Κυπαρισσίας το μεσημέρι της Παρασκευής, όταν μια νταλίκα...