Με μία ζεστή αγκαλιά περίμεναν οι Έλληνες τους πρώτους πρόσφυγες από την Ουκρανία. Τους υποδέχθηκαν η Περιφέρεια Αττικής και ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών. Πέρα από την άμεση παροχή ιατρικής βοήθειας, με τη διενέργεια rapid test, και τη διανομή φαγητού και ειδών πρώτης ανάγκης, ο Γιώργος Πατούλης και οι συνεργάτες του φρόντισαν σε συνεργασία με την πρεσβεία της Ουκρανίας, να βρουν δωμάτια σε ξενοδοχεία του Λεκανοπεδίου για να φιλοξενηθούν όσοι δεν έχουν συγγενείς ή φίλους στην Αττική.
![Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι IMG_2247-1024x693.jpg](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2247-1024x693.jpg)
«Βρισκόμαστε στο πλευρό των πρώτων Ουκρανών προσφύγων που έφθασαν στη χώρα μας!
Τους υποδεχθήκαμε χθες αργά το βράδυ στην Αθήνα, μαζί με κλιμάκιο Ιατρών και Νοσηλευτών της #Περιφέρεια_Αττικής και του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών (#ΙΣΑ).
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2248-1-1024x701.jpg)
Διανείμαμε φαγητά, νερά και μάσκες υγειονομικής προστασίας, ενώ σε όσους δεν θα διαμείνουν σε συγγενικά ή φιλικά σπίτια δόθηκε η δυνατότητα φιλοξενίας τους σε ξενοδοχεία της Αθήνας.
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2249-2-1024x709.jpg)
Είμαστε δίπλα στον Ουκρανικό λαό που δοκιμάζεται άδικα! #WeStandWithUkraine», έγραψε ο Γιώργος Πατούλης.
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2250-1-1024x719.jpg)
«Υποδεχτήκαμε τους πρώτους πρόσφυγες από την εμπόλεμη Ουκρανία!
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2251-2-1024x712.jpg)
Σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Ουκρανίας, ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών (#ΙΣΑ) και η #Περιφέρεια_Αττικής ήμασταν εκεί, να τους καλωσορίσουμε στην Αττική, και δίνοντας τη δυνατότητα για διενέργεια rapid test και για να λύσουμε το ζήτημα της στέγασης.
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2252-1-1024x731.jpg)
Όσοι από αυτούς, δεν έχουν κάποιο συγγενικό τους πρόσωπο για να διαμείνουν, η #Περιφέρεια_Αττικής έχει φροντίσει με την επινοικίαση των απαραίτητων δωματίων σε ξενοδοχεία.
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2253-1024x718.jpg)
Παράλληλα, πάντα σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Ουκρανίας, θα αποστείλουμε ιατρικό προσωπικό στην Ουκρανία για να βοηθήσουμε τους τραυματίες!
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2254-1024x731.jpg)
Ταυτόχρονα, ξεκινήσαμε τη συλλογή φαρμακευτικού και επιδεσμικού υλικού για να αποστείλλουμε πολύ σύντομα στην Ουκρανία. #WeStandWithUkraine», πρόσθεσε ο Περιφερειάρχης Αττικής και Πρόεδρος του ΙΣΑ.
![](https://vickypedia.gr/wp-content/uploads/2022/03/IMG_2255-1024x725.jpg)
https://www.instagram.com/tv/CajHI7EAvVy/?utm_medium=copy_link
https://www.instagram.com/p/CajpsRsqbdD/?utm_medium=copy_link