Στην Κω βρίσκεται ο υπουργός Τουρισμού, Χάρης Θεοχάρης μαζί με τον υφυπουργό Μάνο Κόνσολα, προκειμένου να υποδεχθούν την πρώτη -μετά την έξαρση της πανδημίας του κορονοϊού- αεροπορική πτήση από το εξωτερικό, η οποία θα προσγειωθεί σε ελληνικό περιφερειακό αεροδρόμιο.
Ο υπουργός Τουρισμού θα έχει συνάντηση το μεσημέρι με τοπικούς τουριστικούς φορείς στο Δημαρχείο του νησιού ενώ στις 14:15 θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου.
Το απόγευμα (18:00) η ηγεσία του υπουργείου Τουρισμού θα βρεθεί στον αερολιμένα της Κω προκειμένου να υποδεχτεί την πρώτη διεθνή πτήση. Πρόκειται για πτήση της αεροπορικής εταιρείας TUI από τη Γερμανία, η οποία θα μεταφέρει στη χώρα μας 170 ιατρούς. Το ταξίδι των Γερμανών ιατρών στην Ελλάδα έχει συμβολική αξία, εφόσον έχει προσφερθεί σαν δώρο αναγνώρισης και ευγνωμοσύνης για τη συνεισφορά τους στην καταπολέμηση του κορονοϊού στη Γερμανία. Μαζί με το γκρουπ των ιατρών στην Κω θα ταξιδέψουν επίσης ανώτατα στελέχη της TUI.
Αύριο, ο κ. Θεοχάρης θα έχει συνάντηση εργασίας με τα στελέχη της TUI στην κωμόπολη Αντιμάχεια και ακολούθως θα παραχωρήσουν κοινή συνέντευξη Τύπου.
Νεκρά ένα μωρό και ένα 12χρονο κοριτσάκι στο τροχαίο με τη νταλίκα που σκόρπισε τον θάνατο – Συνέθλιψε 3 ΙΧ
Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανείς την τραγωδία που σημειώθηκε στην εθνική οδό Πύργου – Κυπαρισσίας το μεσημέρι της Παρασκευής, όταν μια νταλίκα...